Szkoła pamięta
„… I nie zapomni z grobów tych żadnego,
Co nic nie mają... prócz pamięci naszej...”
Or-Ot (Artur Oppman), Pięciu poległych
Listopad to miesiąc, w którym szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji.
Uczniowie szkoły zapalili znicze w Wiśniówce gdzie 17 marca 1942 roku Niemcy okrążyli siedzibę konspiracyjnego pisma „Odwet”, w walce zginęli redaktorzy pisma. W Czerwonym Krzyżu gdzie w latach 1940–1943 Niemcy zamordowali około 400 obywateli polskich, w tym Żydów, w czerwcu 1943 r. miało tam zostać zamordowanych ponad 900 jeńców sowieckich. W Strzegomiu gdzie 26 czerwca 1942 roku Niemcy zastrzelili 5 mężczyzn i 4 kobiety, w tym matkę siedmiorga dzieci. Znicz został zapalony także na mogile powstańców styczniowych w Rytwianach.
W naszej szkole została przygotowana również wystawa poświęcona redaktorom konspiracyjnego pisma „Odwet”, którzy zginęli w walce z Niemcami w Wiśniówce.
Dla uczniów była to wyjątkowa lekcja historii o Polakach z okresu II wojny światowej i powstania styczniowego.
tekst: KG, fot. JB