Program „Czyste powietrze wokół nas”
Program „Czyste powietrze wokół nas” realizowany jest w naszym przedszkolu od kilku lat. Głównym celem Programu jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.
Program ma za zadanie:
1. Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
2. Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
3. Zwiększyć wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
4. Zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
5. Zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.
Pierwszą z form realizacji programu było zapoznanie rodziców z założeniami programu.
Koleją formą realizacji programu był cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci, składający się z 5 zajęć warsztatowych:
1. Wycieczka, spacer po okolicy - na pierwszych zajęciach dzieci udały się na spacer po Czjkowie. Przedszkolaki uważnie obserwowały dymy oraz skąd one się wydobywają. Żywo reagowały na każde zauważone źródło dymu.
2. „Co i dlaczego dymi?” - podczas drugich zajęć dzieci w grupach rysowały dymy, które zaobserwowały na spacerze, a następnie porównywały je
z zawieszoną na tablicy dużą planszą ze źródłami dymów. Rozmawialiśmy również dlaczego dymią np. fabryki, kominy domów, papierosy, samochody….
3. „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?” - tu dzieci rozwiązywały zagadki sensoryczne - wąchały miłe i nieprzyjemne zapachy. Później przedszkolaki wyobraziły sobie że są na wycieczce w różnych miejscach i wdychają przyjemną woń lasu, łąki, kwiatów. W pewnym momencie powiedziano dzieciom, że ktoś w pobliżu pali papierosy. Dzieci mówiły, które zapach były dla nich przyjemne, a które nie. Na koniec dzieci wysłuchały piosenkę dinozaura Dinka.
4. „Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy?” – na naszym IV spotkaniu dzieci wysłuchały historii, która przydarzyła się Dinusiowi podczas podróży pociągiem do wujka. Dzieci pokazywały jak zachowywali się ludzie w wagonie gdzie nikt nie palił, a jak w przedziale dla osób palących. Następnie uczyliśmy się piosenki o Dinusiu i kolorowaliśmy kolorowanki Dinusia.
5. „Jak unikać dymu papierosowego?” – przedszkolaki poznały znak „Zakaz palenia”, rysowały także własny znaczek „Nie pal przy mnie”, rozmawiały na temat gdzie można jeszcze takie znaczki spotkać.
Na koniec przedszkolaki odpowiadały na zadawane pytania , wykazały się zdobytą wcześniej wiedzą i bez problemu rozróżniały zagrożenia dla zdrowia związane z paleniem tytoniu i przebywaniem w obecności osób palących oraz wymieniały zagrożenia dla środowiska związane z dymami przemysłowymi.