Akcja pisania listów do Ojczyzny trwa
Za oknem piękna wiosna, właśnie tam szukajcie inspiracji do swoich prac. Pośród kipiącej zewsząd zieleni i nasyconego słonecznym ciepłem powietrza spróbujcie znaleźć odpowiedź na pytania: Czym dla mnie jest Ojczyzna? Co mi się w niej podoba? Czy ma jakieś słabości? Jakie momenty w jej dziejach uważam za ważne, przełomowe? Jaką chciałbym widzieć ją w przyszłości? Czy jest coś, za co chciałbym jej podziękować? O co chcę ją poprosić?
Jestem po lekturze pierwszych listów. Co gimnazjaliści mają do powiedzenia swojej ojczyźnie? Pozwalam sobie zacytować niektóre wypowiedzi:
"Jesteś miejscem, gdzie się urodziłam, wychowuję i czuję się bezpiecznie. Tutaj żyli moi przodkowie, a teraz mieszka tu moja rodzina i przyjaciele. (...) Wychowałaś wielu wybitnych ludzi. Jednym z nich był papież Polak - Jan Paweł II. (...) Cieszę się, że w mojej ojczyźnie znajduje się tak wiele wspaniałych miejsc, że turyści z innych krajów przyjeżdżają zobaczyć piękne krajobrazy. Na uwagę zasługują zabytki, pomniki oraz muzea. Warto wybrać się w góry Tatry bądź nad Morze Bałtyckie." (Paulina Szczepańska, kl. IIb)
"Jesteś dla mnie ciepłym i przytulnym domem." (Patrycja Jońca, kl. IIIa)
"Zawsze mogę tutaj wrócić i zostanę przyjęta z otwartymi ramionami." (Marcelina Macias, kl. IIb)
"Spraw, by na stałe zagościły w Tobie pokój i jedność." (Piotr Guła, kl. IIa)
"Domagam się, abyś nigdy nie poddawała się obcej woli i wytrwale dążyła do polepszenia siebie." (Julia Kubik, kl. IIa)
"(...) zawsze bądź dla nas - obywateli." (Martyna Glica, kl. IIa)
"Na Twojej ziemi rodzą się ludzie inteligentni i gościnni." (Maja Mazgaj, kl. IIIb)
"Chciałbym Ci podziękować za to, że mogę oglądać cuda, które do Ciebie należą - malownicze krajobrazy, piękne góry, lasy i morze." (Jakub Kubik, kl. IIIb)
tekst i zdj.: AL-Z